Traverten herhangi bir boya ve kimyasal içermeyen doğal bir taştır. Travertenlerin diğer doğal taşlardan temel farkı oluşum şekillerinden kaynaklanmaktadır. Her taş farklı bir işlemle oluşturulur ve bu işlemler, diğer şeylerin yanı sıra yoğunluk ve sertlik açısından çok farklı özellikler kazandırır.

Traverten, metamorfik bir kayaç olan Mermer, Granit veya Kireçtaşı ile aynı şey değildir. Traverten taşının temel özelliklerinden bazıları, sertleşirken karışımdaki CO2 kabarcıkları veya karbondioksit kaçağı nedeniyle taşta oluşan delikler ve özelliklerdir. Metamorfik kaya, aşırı basınç ve ısı yoluyla değişikliklere uğramış bir kayadır. Kayanın değişmesine veya genellikle kayada kristaller oluşturan o ışıltılı görünümü veren bir “metamorfoz” geçirmesine neden olur. Tüm gazlar çok daha yoğun bir taş bırakarak dışarı atılır.

Traverten yüzyıllardır yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte inşa edilen en ünlü yapı, İtalya’nın Roma kentindeki Kolezyum’dur, ancak inşa etmek için travertenlerin kullanıldığı on binlerce bina vardır.